PŁYTKI HEKSAGONALNE

Filter
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 47

Strona
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista
Filter
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 47

Strona
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Czym charakteryzują się płytki heksagonalne? Skąd wzięły się w aranżacji wnętrz i jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Czym są płytki heksagonalne? To ceramiczne płytki w kształcie plastra miodu. Jest to więc jedna z form geometrycznych, jednak wyjątkowo oryginalnych. Do czego służą? Kafelki heksagonalne to jedne z motywów dekoracyjnych, jakie możemy wykorzystać przy aranżacji wnętrza. Czas na trzecie pytanie: skąd wzięła się w ogóle płytka heksagonalna w domu?

Mozaiki heksagonalne wykorzystywane są w aranżacjach tak naprawdę już od czasów starożytnych. Dziś to jedna z najpopularniejszych i najbardziej oryginalnych alternatyw dla podstawowych geometrycznych kształtów płytki, czyli prostokąta i kwadratu. Kafelki heksagonalne mogą różnić się jednak znacznie wymiarami – paleta jest tu naprawdę imponująca. Te najmniejsze heksagonalne płytki najczęściej wykorzystywane są właśnie w funkcji dekoracyjnej, aby odwzorować motyw plastrów miodu. Takie heksagony układa się zazwyczaj na ścianie w formie glazurowanej. A jak wyglądają średnie heksagonalne płytki? Charakteryzują się wymiarami w zakresie ok. 30 cm. Te, które natomiast posiadają szerokość i wysokość większą niż 50 cm to tzw. kafelki heksagonalne wielkowymiarowe.

Skąd te różne rodzaje? Zasada w aranżacji wnętrz jest bowiem taka: płytki heksagonalne o większym formacie powinno się stosować w dość małych pomieszczeniach. W dużych wnętrzach jednak wcale nie jest inaczej – tu akurat wielkość płytki zależy od preferencji właściciela domu lub mieszkania. Ważny jest również wybór powierzchni kafli – kafelki heksagonalne matowe optycznie zmniejszają przestrzeń, te z połyskiem przeciwnie – sprawiają, że wizualnie nasze pomieszczenie wygląda na większe. Niebagatelną rolę odgrywają tu również kolory oraz wzory, jakimi pokryte są płytki heksagonalne na podłogę czy na ścianę.

 

Gdzie najlepiej sprawdzą się kafelki heksagonalne? Do jakich pomieszczeń pasują najlepiej i jak je zastosować?

Od lat na topie i nie zapowiada się, by z niego wypadły – tak można przedstawić płytki heksagonalne, a właściwie ich miejsce w trendach wnętrzarskich. Gdzie jednak najlepiej wykorzystać takie kafelki? Heksagonalne aranżacje sprawdzą się nie tylko w kuchni, czy w łazience, ale również w salonie czy sypialni. Wszystko zależy od wybranego koloru oraz miejsca zastosowania.

Płytki heksagonalne w kuchni najczęściej kładzione są na podłogę. W jakich jednak domostwach sprawdzą się najlepiej? W tych, których styl jest nieco rustykalny lub w klimacie retro. Wtedy dobrze postawić na kafelki heksagonalne w kolorach ziemi lub bieli; ciekawym rozwiązaniem będzie też barwa cafe latte. Takie kafle dopełnią perfekcyjnie drewniane elementy wystroju. Płytki heksagonalne cechuje jednak ogromna uniwersalność – z jednej strony nawiązanie do tego, co starsze i bliższe natury, z drugiej są one niezwykle nowoczesne, dzięki czemu sprawdzą się również doskonale w loftach, jak i modernistycznych kuchniach skandynawskich. Pamiętaj jednak, że płytki heksagonalne na podłogę w kuchni powinny być raczej matowe – te z połyskiem są mniej odporne na zabrudzenia i stłuczenia. Na ścianę możesz spokojnie zdecydować się na te z połyskiem, ale pod warunkiem, że tworzysz kuchnię nowoczesną, a nie w stylu retro.

Gdzie jeszcze sprawdzą się płytki heksagonalne? Łazienka to miejsce, gdzie kafle możesz ułożyć zarówno na podłodze, jak i na ścianach. To właśnie na nich będą wyglądać niezwykle zwłaszcza w połączeniu z lustrami ściennymi, kiedy będą dodatkowo odbijały światło. W zależności od stylu, w jakim aranżujesz wnętrze, możesz zabawić się zarówno ich kolorem – połączyć czerń i biel (rozwiązanie nowoczesne), zdecydować się na błękit lub róż, ale i pozostać przy naturalnych barwach ziemi – szczególnie polecane w rozwiązaniach bardziej retro. A co z sypialnią czy salonem? Tu płytki heksagonalne polecamy głównie na ścianę w postaci różnorodnych dekoracyjnych mozaik. Już samo ich zastosowanie to prawdziwa kwintesencja oryginalności, a możesz bawić się ich ułożeniem w dowolny sposób!

Płytki heksagonalne – zalety. Dlaczego powinieneś je mieć w swoim domu?

Właśnie ta oryginalność to jedna z podstawowych zalet kafelek heksagonalnych. Jeśli je wykorzystasz, nadasz swojemu pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu. Możesz ułożyć z nich symetryczne wzory lub układać w kombinacjach emanujących twórczych chaosem. Pamiętaj także, że płytki heksagonalne dostępne są w różnych strukturach – te z połyskiem nadają się bardziej do pomieszczeń industrialnych, matowe do mniejszych i klasycznych lub nawet retro.

Mozaiki heksagonalne posiadają 4 klasę ścieralności, a więc można je również z powodzeniem stosować na podłogi pomieszczeń domowych. Wtedy należy jednak pamiętać o antypoślizgowości, która w przypadku takich kafelek nie jest zbyt wysoka. Jeśli zależy Ci na tej właściwości, a także na stylu naszych „plastrów miodu”, wybieraj płytki heksagonalne na podłogę matowe.

A co jeszcze? Kafelki heksagonalne, zwłaszcza te w mniejszych rozmiarach, są tak samo łatwe do ułożenia, jak mozaika kwadratowa. A w przeciwieństwie do tych klasycznych geometrycznych wzorów, te pozwalają na stworzenie wyjątkowych wrażeń nie tylko w formie, ale również w kolorze. Jeśli np. ułożysz odpowiednio 3 kolory płytek np. biel, czerń i szarość możesz optycznie powiększyć przestrzeń. A co powiesz na efekt trójwymiarowości? Taki możesz uzyskać, jeśli weźmiesz heksagonalne płytki składające się z trzech rombów o odmiennej barwie.

ZOBACZ TAKŻE:



PŁYTKI DO KUCHNI

CERAMICZNE PŁYTKI PODŁOGOWE